Dom i mieszkanie

Ozonowanie mieszkań sposobem na zdrowie

Burza tworzenie ozonu

Ozonowanie to proces zamiany tlenu O2 dostępnego w powietrzu na trójatomowy tlen O3. Zjawisko to zachodzi w specjalnym urządzeniu – ozonatorze, w naturalnych warunkach cząsteczki ozonu tworzą się podczas wyładowań atmosferycznych jak również przez oddziaływanie promieni UV na tlen atmosferyczny. Proces ozonowania swą skuteczność zawdzięcza właściwościom utleniającym ozonu.

Jak ozon działa na organizmy żywe?

Cząsteczki ozonu w większym stężeniu są niebezpieczne dla organizmów żywych. Ta wada wykorzystywana jest właśnie w procesie ozonowania pomieszczeń. By to zrozumieć musimy zagłębić się nieco w chemiczno-fizyczne właściwości cząsteczki.

Ozon to cząsteczka nietrwała. Czas jego połowicznego rozkładu wynosi od 20 do 50 minut. W trakcie rozkładu dzieli się na tlen O2 oraz atom tlenu O. Cząsteczka tlenu (O2) z uwagi na wykorzystanie wszystkich wiązań jest neutralna, resztkowy tlen (O) wiąże się z cząsteczkach nienasyconych związków organicznych z otoczenia. Zaburzając ich działanie przyczynia się do ich obumierania/dezaktywacji.

Dlaczego ozon niszczy drobnoustroje i neutralizuje zapachy?

Zarówno bakteria jak ich przetrwalniki to organizmy żywe. Dzięki aktywnemu tlenowy, który łączy się z ich komórkami są neutralizowane w znacznym stopniu. Obniżenie ich ilości w otoczeniu skutkuje znacznie mniejszymi możliwościami rozwoju kolonii a więc wyeliminowaniem ich wpływu na nasze zdrowie. Ozon działa również na grzyby i wirusy powodując ich obumieranie. Dostępne badania wykazują zbawienny wpływ ozonu na zmniejszenie się ilości roztoczy, owadów i innych drobnoustrojów występujących w sąsiedztwie ludzi.

Większość nieprzyjemnych zapachów w otoczeniu człowieka związana jest z działaniem bakterii i grzybów, które rozkładają związki organiczne przyczyniają się ich powstawania. Dezaktywacja źródła w pierwszej kolejności skutkuje eliminacją zapachu. Aktywny tlen działa również na produkty przemiany materii drobnoustrojów, również niwelując nieprzyjemne ich oddziaływanie. Powiązane jest to z rozbijaniem łańcuchów węglo-wodorowych (znowu chemia 🙂 )

Proces ozonowania

Ozonowanie można przeprowadzić w dowolnej zamkniętej przestrzeni kubaturowej. Najwięcej procesów wykonuje się w samochodach (czyszczenie klimatyzacji), jednak do procesu idealnie nadają się również większe przestrzenie czyli:

– mieszkania,

– biura

– hale przemysłowe

– budynki użyteczności publicznej.

Skuteczność zależy jedynie od mocy wytrornic ozonu i odpowiedniego przeprowadzenia procesu ozonowania. Sam proces można podzielić na 4 główne etapy.

  • Dostarczenie optymalnej ilości tlenu. W większości przypadków ilość tego pierwiastka w otoczeniu jest wystarczająca by odpowiednio przeprowadzić proces, jednak warto zadbać o jego ilość w miejscach w których może być niedostatek (szczelne zbiorniki, pogorzeliska)
  • Zamiana tlenu na ozon. Proces odbywa się dzięki wstawieniu do pomieszczenia ozonatorów o odpowiedniej mocy. Ilość wytwarzanego ozonu sprawdzana jest dzięki specjalnym miernikom. Poziom ozonu ustalany jest w zależności do stanu pomieszczenia i rodzaju zidentyfikowanego problemu
  • Czas na działanie ozonu. Jest on ściśle powiązany ze stężeniem wytworzonego O3 oraz czasem rozkładu cząsteczki. Ważne by dać czas aktywnemu tlenowi na działanie. Wskazane by po wytworzeniu ozonu odczekać z dalszymi działaniami około 60 minut. Dzięki temu mamy pewność, iż rozpad cząsteczek dokonał się a tlen powstały w jego wyniku miał szansę zadziałać.
  • Wietrzenie pomieszczenia to niezwykle istotna część procesu. Tlen w czystej postaci jest zabójczy. W ostatnim etapie należy dokładnie wywietrzyć ozonowane pomieszczenie wyrównując naturalny skład powietrza w którym może funkcjonować człowiek.

By w pełni wykorzystać działanie ozonu w trakcie ozonowania warto procesy z punktu 2. i 3. powtórzyć. Dzięki czemu w optymalny sposób wykorzystamy O2 dostępne w pomieszczeniu. Skutki ozonowania mieszkań i  domów z biegiem czasu niweluje ich użytkowanie, wskazane jest więc powtarzanie procesu dwa razy do roku.

Przeciwwskazania

Każda ingerencja w naturalny skład powietrza ma wpływ na przestrzeń. Przy ozonowaniu warto mieć na uwadze następujące istotne czynniki:

  1.      Ozon negatywnie wpływa na rośliny – niszczy je, więc wskazane jest wyniesienie roślin z ozonowanych przestrzeni.
  2.      Ozon negatywnie wpływa na zwierzęta – w trakcie ozonowania konieczne jest by zwierzęta opuściły pomieszczenie, sam ozon rozpuszcza się w wodzie lepiej niż tlen, więc należy zachować szczególną ostrożność w pomieszczeniach z akwariami.
  3.      Ozon utlenia metale. Należy mieć świadomość, iż urządzenia domowe są z nich zbudowane. Badania wskazują ich utlenianie w minimalnym stopniu je postarza jednak należy o tym pamiętać.

Ozonowanie jest doskonałym uzupełnieniem dla czyszczenia parowego. Obie metody nie wymagają użycia chemii, która mogła by mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników.

Cena, jaka jest cena?

Cena usługi ozonowania w dużym stopniu zależna jest od kubatury nieruchomości i wielkości miasta w którym świadczone są usługi. Proces wyceniany jest indywidualnie. Rozważając zakup usługi warto odezwać się do firm specjalizujących się w czyszczeniu pomieszczeń czy samym ozonowaniu. W większych miastach Warszawa, Olsztyn czy Gdańsk można takie firmy znaleźć. Cena usługi w zależności od lokalizacji różni się, jednak średniej wielkości dom można oczyścić w kwocie 1 – 3 tyś zł.

No Comments Found