Dom i mieszkanie

Palety sposobem na wystrój domu

Troska o ekologię i zrównoważony rozwój to coraz bardziej popularny trend, który w umysłach wielu osób zadomowił się na stałe. Powtórne wykorzystanie różnych surowców przyczynia się do mniejszej ilości śmieci. Co ciekawe, każdy może zostać pionierem recyklingu i to we własnym domu. Doskonałym sposobem na to jest wykorzystanie mebli zrobionych z palet.

Skąd pozyskać surowiec?

Palety drewniane wykorzystywane są w wielu miejscach. Używane europalety dostać można w specjalistycznych skupach, które zlokalizowane są w każdym województwie. Jest to bardzo tani materiał, z którego można wykonać meble potrzebne w każdym domu. Decydując się na samodzielne wykonanie stolika czy łóżka z palet trzeba poświęcić na to trochę czasu. Istotne jest odnowienie palet i ich odpowiednia konserwacja, tak by wykonane meble mogły posłużyć przez kilka lat. Osoby, którym nieco brakuje cierpliwości do majsterkowania mogą zdecydować się na zakup nowych palet niewymagających renowacji lub też mogą podjąć decyzję o zakupie gotowych mebli wykonanych z palet.

Jakie meble można zrobić z europalet?

Możliwości w tym względzie jest naprawdę dużo, a samodzielne wykonanie mebli nie jest bardzo skomplikowane. Oczywiście, potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia, takie jak młotek czy wiertarka. W internecie można znaleźć wiele poradników dotyczących tego, jak samodzielnie zrobić meble z palet. Do najpopularniejszych rozwiązań należy łóżko z palet. W tym przypadku drewniane palety zastępują stelaż łóżka. Poszczególne palety wystarczy połączyć ze sobą i stelaż gotowy – pozostaje jeszcze tylko dobór odpowiedniego materaca. Innym, równie ciekawym pomysłem będzie stolik z palet. Konstrukcja takiego stolika jest bardzo prosta. Zarówno wysokość stolika jak i jego szerokość można dopasować do własnych potrzeb. Przykłady innym mebli paletowych to chociażby pufy, szafki pod telewizor czy schowki na nieużywane rzeczy. Możliwości jest cały ogrom, a jedynym ograniczeniem wydaje się być wyobraźnia.

Dlaczego meble z palet to dobre rozwiązanie?

Odpowiedzi jest przynajmniej kilka. Pierwszym plusem tego rozwiązania jest recykling i dbanie o środowisko. Kolejnym atutem będzie z pewnością cena, zwłaszcza jeżeli do konstrukcji mebli zostaną wykorzystane używane palety. Osoby kreatywne mogą się realizować twórczo podczas wykonywania stolika z palet czy łóżka. Meble paletowe to także dobry sposób na niesztampową aranżację wnętrza. Kupując palety trzeba jedynie zwrócić uwagę na ich stan – nie mogą być przegniłe, gdyż wówczas meble wykonane z nich szybko się zużyją.

No Comments Found