Technologie

Domowa instalacja solarna

farma fotowoltaiczna

Ceny prądu utrzymują tendencje wzrostową, pozyskiwanie energii elektrycznej w Polsce nadal opiera się w głównej mirze na węglu. Dla tego warto rozważyć indywidualne poprawienie swojego bilansu energetycznego. Dla osób myślących o swej niezależności energetycznej dobrym rozwiązaniem jest instalacja na swojej posesji paneli fotowoltaicznych. Oczywiście domowa farma fotowoltaiczna to nie tylko panele. By produkować własny prąd potrzebne jest kilka dodatkowych elementów.

Panele słoneczne

By rozpocząć przygodę z energią słoneczną niezbędne jest posiadanie paneli fotowoltaicznych, czyli paneli w których następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, prąd stały. Panele składają się z pojedynczych ogniw połączonych szeregowo. Dopiero po połączeniu ogniw w panel a paneli w zestaw można uzyskać prąd, który jest przydatny w domu. By mogły działać muszą być umieszczone w nasłonecznionym miejscu, więc konieczne jest umieszczenie ich na dachu budynku.
Ogniwa można podzielić na kilka grup, jednak do użytkowania w gospodarstwach domowych używane są głównie panele z ogniwami krzemowymi. Głównie monokrystaliczne i polikrystaliczne. Od zastosowanego typu zależy ilość pozyskiwanej energii w pojedynczym ogniwie, i cena panelu.

Falownik

Falownik (Inwerter) to urządzenie elektryczne, które przetwarza prąd stały (taki jak w bateriach) wytworzony przez ciąg modułów fotowoltaicznych na  prąd zmienny, który pozwala na jego wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Niewielkie wymiary urządzenia pozwalają na jego montaż w pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni. Falowniki w zależności od typu to urządzenia, które nie emitują nadmiernego hałasu.
Przy wyborze falownika do swojego zestawu warto wybrać taki który pozwala na pracę poza publiczną siecią zasilanie (ang. off-grid).
Inwentery w zależności od modelu posiadają wyświetlacze LCD czy systemy do zdalnego podglądu ilości wytwarzanego prądu. Wybór konkretnego modelu zależy od upodobań klienta czy zasobności portfela.

Kable solarne

Przewody łączące panele fotowoltaiczne z inwerterem to istotny element instalacji PV. Muszą przetrwać zmienne warunki pogodowe występujące na zewnątrz budynków. By przewody mogły być stosowane w instalacjach domowych systemach solarnych muszą spełniać normy dotyczące odporności kabla na promieniowanie UV oraz warunki pogodowe. Kable PV są wykonane z miedzi, dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich żył są giętkie i powalają na odpowiednie układanie. Kable solarne maja zwyczajowo lub 6 mm2.  Przy przewodach solarnych istotne jest również pokrycie ich odpowiednimi materiałami, odpornymi na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne.
W zależności od zastosowanego systemu przewody solarne zakończone są wtyczkami  AC i DC, okrągłymi lub prostokątnymi.

 

Fotowoltaika w domu to mało skomplikowane systemy składające się z trzech podstawowych części. W zależności od ilości zastosowanych paneli i możliwości falownika można uzyskać duże oszczędności, jednak należy pamiętać iż inwestycja w systemy solarne zwróci się po dłuższym czasie. Przy decyzji o instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać iż działają one jedynie w trakcie aktywności słońca. Jeśli planujesz taka instalację jako główne źródło zasilania w domu musisz pomyśleć o sposobach na magazynowanie energii.

No Comments Found