Technologie

Jaki rodzaj ogrzewania najlepszy

ogień w kominku

Na rynku istnieje wiele  systemów grzewczych. Rozważając instalację źródła ciepła w nowym domu, każdy staje przed trudnym wyborem systemu który służyć będzie wiele lat.   Który z nich jest najlepszy i dla kogo przeznaczony?

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe ma kilka istotnych zalet. Pierwszą z nich jest cena gazu ziemnego. Nie jest tajemnicą fakt, że ogrzewanie gazem ziemnym należy do stosunkowo tanich (w porównaniu do innych sposobów ogrzewania). Poza tym paliwo to może być spalane również w nowoczesnych kotłach gazowych. Ze skraplania się pary wodnej podczas procesu spalania można uzyskać bowiem bardzo dużo efektywnej energii. Ponadto działanie odpowiednio zamontowanego systemu grzewczego przebiega bezobsługowo. Spalanie gazu ziemnego jest także rozwiązaniem ekologicznym. Nie emituje on popiołu ani dymu węglowego.
Wśród wad ogrzewania gazowego można natomiast wymienić przede wszystkim: wysoką cenę w stosunku do paliw, takich jak węgiel i drewno oraz duży koszt podłączenia do gazociągu.

Kotły na pellet

Piece na pellet są rozwiązaniem proekologicznym, które w przeciwieństwie do paliw pokroju węgla brunatnego czy też kamiennego nie emitują tzw. substancji smolnych. Pellet należy bowiem do paliw odnawialnych, które produkuje się w dużej mierze ze sprasowanych trocin bez udziału żadnych sztucznych dodatków. Warto dodać, że kurz uzyskany z tego paliwa jest o wiele łatwiejszy do usunięcia niż tradycyjny popiół. Co więcej, instalacja i sama obsługa zamontowanego pieca są bardzo proste za sprawą zautomatyzowanych czynności.
Oczywistą wadą ogrzewania pelletem są ceny, zarówno odpowiednio dostosowanych pieców, jak i paliwa, zwłaszcza, gdy zależy nam na tym, by było ono jak najlepszej jakości. Poza tym do minusów można zaliczyć również regularne czyszczenie kotła.

Alternatywne metody ogrzewania

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które z powodzeniem może zastąpić ogrzewanie gazowe, olejowe lub też elektryczne. Do podstawowych zalet tego rozwiązania należą głównie: brak powstawania spalin w miejscu eksploatacji, łatwy montaż w niemal każdym obiekcie oraz bezobsługowe korzystanie z pompy, która nie wymaga dodatkowego czyszczenia, a nawet ładowania opału czy też rozpalania. Warto również mieć na uwadze, że pompy ciepła uważa się za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań grzewczych bez ryzyka wystąpienia wybuchu czy też zaczadzenia.
Największymi wadami ogrzewania za pomocą pomp ciepła są zaś: wysokie koszty ich zakupu oraz instalacji, uzależnienie od energii elektrycznej i ewentualne dźwięki, jakie mogą emitować urządzenia.

Fotowoltaika

Fotowoltaika polega zaś na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca za sprawą paneli słonecznych. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Poza tym zajmują one niewiele miejsca i nie wydają żadnych dźwięków. Przy nastawieniu się na użytkowanie energii ze słońca należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się w inne źródło prądu w okresach mniejszego nasłonecznienia (okres zimowy) czy godziny nocne. Energia słoneczna jest idealnym uzupełnieniem jednak na chwilę obecną nie może być jedynym źródłem energii w domu.

Jeśli zależy nam na ekologicznym ogrzewaniu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każde z wyżej wymienionych rozwiązań spełnia to oczekiwanie do jakiegoś stopnia. Mogąc pozwolić sobie na utrzymanie systemu grzewczego na wysokim poziomie, warto zainwestować w ekonomiczne piece na pellet. Nie bojąc się zaś korzystania z nowoczesnych rozwiązań w domu jednorodzinnym, można zaryzykować, montując panele fotowoltaiczne.
Przy niskich funduszach warto natomiast zainteresować się ogrzewaniem gazowym z udziałem nowoczesnych pieców. Jak widać, wybór jest więc całkowicie indywidualny i podyktowany kosztami, jakie możemy przeznaczyć na ogrzewanie.

No Comments Found

Leave a Reply