Wyposażenie

Szafy pancerne – doskonale zabezpieczenie dokumentów i cennych rzeczy

Szafa pancerna

Szafy pancerne to zdecydowanie najlepsze miejsce do trzymania ważnych akt, dokumentów czy wartościowych rzeczy — zarówno w domu, jak i w firmie. Na rynku istnieje wiele rodzajów oraz modeli, wśród których znajdziemy ogromną ilość takich konstrukcji. Które są najlepsze? Do czego stosuje się takie szafy? Na co warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru ? To pytania, które zadają sobie wszyscy stojący przed wyborem konkretnego modelu. W dalszej części artykułu odpowiadamy na nie oraz udzielamy kilku praktycznych wskazówek, które sprawią, że wybór będzie trafny.

Czym są szafy pancerne ?

Konstrukcje pancerne to szafy z ergonomicznymi polkami i typowymi rozwiązaniami, ale wytworzone z odpornego materiału — np. stali czy aluminium. Ich głównym zadaniem oprócz przechowywania cennych rzeczy jest zagwarantowanie im wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zamek jest bardziej solidny niż w typowych szafkach a materiał, z którego są wykonane, potrafi bardzo długo opierać się potencjalnym atakom. Istnieje wiele rodzajów szaf. Podstawowe modele są wykonane z cienkiej blach i mają standardowy zamek. Ich zadaniem jest odseparowanie przedmiotów od osób trzecich. Bardziej zaawansowane konstrukcje wykonane są z grubszej blachy, mają antywłamaniowy zamek i mogą opierać się atakom czy próbami nieautoryzowanego otwarcia. Najbardziej bezpiecznymi modelami są te wykonane z kilkucentymetrowej stali, mające specjalny zamek z indywidualnym kluczem i sztabami zabezpieczającymi drzwi od wewnątrz. Przypominają one sejfy, ale ich rozmiar umożliwia przechowywanie dużej ilości dokumentacji lub innych rzeczy.

W jakich przypadkach stosuje się takie konstrukcje ?

Na pytanie, kiedy warto lub należy stosować takie szafy — odpowiedzi jest wiele. Pierwszą z nich jest prowadzenie firmy i związane z tym czynności. Deponowanie gotówki z utargów, przechowywanie dokumentacji, przechowywanie cennych towarów — są to powody, dla których powinno wybierać się takie konstrukcje. Są one przydatne zwłaszcza w branżach takich jak złotnictwo, obrót walutami czy w biznesach gdzie obraca się dużą ilością gotówki.
Kolejnym zastosowaniem odpornych szaf jest przechowywanie cennych rzeczy w domach prywatnych. Obrazy, broń, większa ilość pieniędzy czy newralgiczne dokumenty powinny być chronione ponadstandardowo. Umieszczenie ich w takiej konstrukcji zapewnia w czasie włamania czy ataku doskonale zabezpieczenie. Sforsowanie takiego urządzenia trwałoby zdecydowanie zbyt długo, więc napastnicy nawet nie próbują manipulacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy ?

Wybór szafy pancernej to bardzo ważny moment. Od niego zależy czy nasze rzeczy będą dobrze chronione, a konstrukcja się sprawdzi. Jeśli naszym celem jest tylko odizolowanie np. papierów firmowych od osób postronnych, wystarczą lekkie i cienkie konstrukcje. Nie sprawiają dużo problemów w trakcie instalacji czy przemeblowania, wyglądają estetycznie, a klucz nie różni się od innych tego typu. W przypadku gdy zależy nam na właściwościach antywłamaniowych, taka szafa powinna mieć antywłamaniowy zamek, solidniejszą konstrukcję i większą grubość blachy. Zapobiegnie to jej zniszczeniu i kradzieży zdeponowanych rzeczy. Najwyższym poziomem ochrony są szafy przypominające swą konstrukcją sejfy. Mają lite metalowe drzwi oraz boki, ważą zdecydowanie więcej niż zwykle konstrukcje, a otwiera się je specjalnym kluczem.

Podczas wyboru konkretnego modelu warto porównać ceny u różnych sprzedawców. Może okazać się, że, zamawiając taką samą szafę przez internet — zaoszczędzimy znaczną część sumy.

No Comments Found