Dom i mieszkanie

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Osoby posiadające własne domy często mogą mieć łazienki w tak dużych rozmiarach, jak im się podoba, mogą to być nawet prawdziwe pokoje kąpielowe, z wolnostojącą, umieszczoną pośrodku wanną imponujących rozmiarów. Mieszkańcy bloków niestety nie mogą pozwolić sobie na taki luksus, z przyczyn niezależnych od nich. Znakomita większość mieszkań w blokach posiada łazienki mikroskopijnych rozmiarów. Niektóre z nich nawet mają osobną toaletę – wtedy zwykle jest w nich więcej miejsca i można umieścić na przykład wannę. Większość stanowią jednak małe łazienki, których przestrzeń zagospodarowana jest maksimum i na których metrażu nie mieści się nic poza standardowym wyposażeniem, w skład którego wchodzi kabina prysznicowa zamiast wanny. Jednak nawet takie łazienki mogą wyglądać pięknie i można je optycznie powiększyć. Duża w tym rola należy do glazury.

Jak dobrać odpowiednie płytki?

Na rynku znaleźć można płytki do łazienki nie tylko o różnych cechach i w nieograniczonej wręcz palecie barw i wzorów, ale też w bardzo różnych rozmiarach. Bardzo małe, typowe płytki wychodzą już raczej z użycia, szczególnie jeśli chodzi o ich wykorzystanie w łazience – takie kafelki częściej można spotkać w kuchni. A jakie powinny wybrać płytki osoby chcące, by ich mikroskopijnych rozmiarów łazienka w bloku wydawała się większa? Na pewno najwięcej zależy od kolorów, gdyż oczywistym jest fakt, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne potęgują wrażenie ciasnoty. Poza tym w łazience wyłożonej ciemnymi płytkami może być też mniej światła, przez co przebywanie w niej nie będzie najprzyjemniejsze. A jaki rozmiar płytek wpłynie pozytywnie na postrzeganie rozmiarów łazienki? Często można spotkać się z opinią, że małe łazienki należy wykładać małymi kafelkami. Jest to jednak wielki błąd. Takie płytki mają tylko tę przewagę, że układa się je łatwiej i zwykle całe przedsięwzięcie kosztuje taniej. Jednak jeśli chce się uzyskać efekt istotnego powiększenia małej przestrzeni, należy wyłożyć ściany łazienki dużymi płytkami, najlepiej ceramicznymi. A co z połyskiem? Uważa się, że przyczynia się on do optycznego powiększenia, gdyż odbija światło. Warto jednak zauważyć, że obecnie takie płytki nie są specjalnie modne. Ewentualnie można wybrać półmat.

Dla wielu osób aranżacja łazienki poprzez wyłożenie jej płytkami ma przede wszystkim znaczenie estetyczne, a także pozwala zachować czystość i higienę w pomieszczeniu, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Płytki mają też jednak niebagatelny wpływ na sposób postrzegania przestrzeni, warto więc o tym pamiętać.

No Comments Found