Dom i mieszkanie

Jaką pralkę wybrać do domu

pralnia

Wybierając pralkę do domu często stajemy przed dylematem jakie urządzenie wybrać. Wybory często związane są przestrzenią w której zlokalizowane będzie urządzenie piorące czy ilości generowanych do wyprania ubrań.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje pralek, różni je głównie wygląd i umiary zewnętrzne. Funkcje i programy prania w zależności od klasy urządzenia i producentów zasadniczo się nie różnią. Podobnie jest z budową samego urządzenia.

Zobacz: Pralki z funkcją prania parowego

Każda pralka składa się z bębna piorącego, napędzanego silnikiem. Programatora na którym użytkownik wybiera odpowiedni program prania oraz rozwiązań technicznych służących do doprowadzenia wody, energii elektrycznej czy podajników środków piorących. Główny podział pralek związany jest z powierzchnią jaką zajmują.

Pralki ładowane od frontu

Standardowe urządzania do prania. Mają wymiary 50-60 cm głębokości, szerokość urządzeń to około 60 cm. Wysokość dostosowana jest do wysokości blatów łazienkowych, czyli 80-85 cm. Bęben do załadunku zlokalizowany jest we frontowej części urządzenia. Nad urządzeniem można położyć blat, jednak należy pamiętać że całkowite zabudowywania urządzeń do prania jest zabronione. Zakaz związany jest z ruchem i wibracjami urządzenia podczas jego pracy. Wolnostojące pralki ze względu na swoje wymiary mają największą ładowność. W pralce mieści się od 6 do 10 kg prania.

Pralki ładowane od frontu typu slim

Pralki typu slim to mniejsze siostry standardowych pralek ładowanych od przodu. Oba typy różnią dwie podstawowe cechy. Pierwszą jest głębokość urządzenia, która w typie slim jest mniejsza od zwykłych pralek o około 10-15 cm. Podobny jest sposób pakowania prania, ładowanie odbywa się od frontu. Mniejsze wymiary wiążą się z nieco mniejszym bębnem do którego mieści się nieco mniej prania. Wsad pralki slim w zależności od jej głębokości waha się od 3 do 6 kg.

Pralki wolnostojące ładowane od góry (top-loader)

Pralki top-loader od standardowych urządzeń różnią się pod względem wyglądu w znaczący sposób. Różnica polega na braku frontowych drzwiczek do ładowania prania. W tym typie urządzeń ładowanie odbywa się od góry. Dostęp do bębna odbywa się przez specjalnie przygotowany otwór. Dodatkową różnicą jest umieszczenie bębna. W stosunku do tradycyjnych pralek jest on obrócony o 90 stopni. Wymiary pralki ładowanej od góry są zbliżone do pralek typu slim z tą drobną różnicą że szerokość top-loader jest głębokością pralek slim. Mimo, iż wysokość jest zbliżona przy pralkach ładowanych od góry do około 80-90 cm zamkniętego urządzenia należy doliczyć przestrzeń niezbędną do otwarcia górnych drzwiczek, czyli około 40 cm. Wsad jaki można wyprać w pralkach typu top-loader to około 6 do 9 kg.

 

Wśród wymienionych typów można wyróżnić jeszcze kilka dodatkowych podtypów, czy sposobów instalacji. Jeśli chodzi o instalację można wyróżnić urządzenia wolnostojące lub pralki do zabudowy.

Przy wyborze pralki oprócz typu warto zwrócić uwagę na

  • klasę energetyczną (A+++, A++, A+, A)
  • zużycie wody na cykl prania nowoczesne pralki zużywają 39-70 litrów wody
  • poziom hałasu, który wpływa na samopoczucie mieszkańców podczas pracy. Poziom hałasu dzisiejszych urządzeń w zależności od trybu pracy to 40-80 db.
  • ilość obrotów to wartość która wskazuje możliwości odwirowania prania, czyli skrócenia casu ich schnięcia

W rodzinie pralek można również wyróżnić pralko-suszarki czyli urządzenia, które poza praniem pozwalają również na suszenie ubrań. Pamiętać jednak należy że skuteczność suszenia jest nieco mniejsza niż możliwość prania.

No Comments Found