Dom i mieszkanie

Dekoracje ścienne – ciekawe rozwiązania

nietypowe dekoracje ścienne

Samodzielna aranżacja mieszkania może przynieść ogromną satysfakcję. Dobierając kolorystykę, meble, dodatki czy dekoracje ścienne możemy wyrazić samych siebie i nadać mieszkaniu klimat bliski naszemu sercu. Ogromny wpływ na to, jak prezentuje się wnętrze, mają ściany. Ozdoby ścienne są oczywiście zależne od tego, w jakim stylu urządzamy całe mieszkanie – muszą bowiem współgrać z całą resztą. Jednakże bardzo często to właśnie ściany stają się centralną przestrzenią w mieszkaniu, dyktując stylistykę pozostałym elementom wyposażenia.

Ozdoby ścienne – niestandardowe pomysły

Obecne trendy w aranżacji mieszkań zakładają wychodzenie poza utarte schematy. Jednolite ściany z obrazkami lub zdjęciami to widok coraz rzadziej spotykany w mieszkaniach. Tak naprawdę w ozdabianiu ścian nie ma żadnych ograniczeń. Każdy z nas może je zaaranżować dokładnie tak, jak chce, np. wykorzystując własną twórczość artystyczną (rysunki, obrazy, fototapety, malowidła) czy też nawiązując do folkloru (wiklina, makatki, arrasy, ceramika ozdobna).

Wiele osób poszukuje bardzo nietypowych ozdób na ściany. Niekiedy dekoracje imitują odchodzący tynk czy pękającą ścianę, a w innym przypadku powierzchnie dekorowane są przedmiotami codziennego użytku – narzędziami, naczyniami, instrumentami muzycznymi, ramkami z tablicami samochodowymi, rowerami, a nawet tym, co zwykle uważane jest po prostu za śmieci – np. puszkami po napojach.

Coraz większą swobodę w aranżacji ścian widać także w rozszerzającej się ofercie producentów dekoracji ściennych. Przykładem mogą być chociażby płytki ścienne, których wzornictwo jest naprawdę różnorodne – od imitacji drewna, cegły czy betonu, poprzez patchwork, aż po płytki 3D z różnego rodzaju wypustkami, bąbelkami, zgrubieniami itd. Za pomocą takich gotowych ozdób można osiągnąć doskonały efekt – ważne jest jednak odpowiednie wyczucie stylu i dobre zgranie ozdób ściennych z pozostałymi dekoracjami w mieszkaniu.

tablice na ścianie

Do popularnych, a jednocześnie twórczych rozwiązań należą też farby tablicowe. Dzięki nim wystrój pomieszczenia można zmieniać w zależności od humoru, pory roku czy zbliżającego się wydarzenia. Poprzedniej dekoracji można się błyskawicznie pozbyć za pomocą wilgotnej gąbki, a kolejna powstaje przy użyciu kredy i… wyobraźni.

Dekoracje ścienne bez ograniczeń

Pomysłów na ozdabianie ścian jest mnóstwo. Nie ma powodu, by ograniczać się do schematów. Ściana może stać się płótnem, na którym wyrazimy samych siebie, swoje wizje i upodobania. W tym celu można skorzystać z gotowych rozwiązań, np. płytek ściennych, lub dać się ponieść fantazji i stworzyć coś samemu.

No Comments Found