Zacznijmy od tego, jakie są zalety kostki na podjeździe. Pierwszym z nich jest na pewno jej trwałość, która szczególnie ceniona jest na podjeździe, który narażony jest na duże naciski. Ważne jest to, że kostka jest odporna na mróz oraz ścieranie się, dzięki czemu cały czas wygląda estetycznie i jest ozdobą naszej posesji. Układanie kostki brukowej jest bardzo łatwe z uwagi na niewielkie elementy. Prosty jest również jej demontaż. Jest to o tyle istotne, że możemy ja przenosić w inne miejsce. W przypadku uszkodzenia części kostki bardzo łatwo je wymienić na inne modele. Warto również dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej umożliwia szybkie odprowadzanie wody dzięki odpowiednim spadkom.
Materiały dostępne na rynku
Na rynku dostępnych jest mnóstwo materiałów służących do budowy podjazdów. Pierwszym z nich jest kostka betonowa. Produkowana jest w wielu odcieniach. Jeżeli chodzi o kształty to dostępne są: kwadraty, prostokąty, romby oraz trapezy o prostych lub zaokrąglonych krawędziach. Bardzo popularne są również płyty betonowe. Ich powierzchnia może być gładka, pokryta kruszywem lub tłoczona w różne wzory – kostki, geometryczne, imitujące kamień. Nowością jest beton stemplowany. Jak możemy go uzyskać? Otóż na naszym podjeździe wylewa się beton, a dopiero na nim, za pomocą specjalnej formy, odciska się wzory – imitacje kostki, kamienia lub płyty kamiennej. Oczywiście nie można w wyliczeniu pominąć kostki granitowej stosowanej często jako nowszy odpowiednik kamienia ciosanego znanego z średniowiecznego pokrycia powierzchni dróg i traktów.
Gdzie warto stosować kostkę brukową
Układanie kostki brukowej świetnie sprawdza się na tak zwanych ciągach pieszych na działce. Przy ich projektowaniu musimy wziąć pod uwagę już wydeptane szlaki, które wskazują funkcjonalność oraz styl naszego domu. Z praktycznej strony zaleca się wytyczanie najprostszych i najkrótszych ścieżek bez załamań i zakrętów. Warto w takich miejscach wybrać układanie kostki brukowej, która jest dostępna w wielu odcieniach, które bez problemu dopasujemy do elewacji oraz z uwagi na łatwość jej układania.
Warto dodać że układanie kostki brukowej może służyć w celu odcinania trawy od rabat kwietnych. Dzięki takiemu zabiegowi nasz ogród jest bardziej estetyczny, a jego pielęgnacja jest łatwiejsza.
Przybliżone ceny
Jeśli chodzi o materiał ceny w kraju są zbliżone. Podobnie wygląda sytuacja jeśli spojrzymy na dostępność kostki. W każdym regionie kraju znajdziemy firmy produkujące kostkę betonową. Większym problemem może okazać się pozyskanie odpowiednich rozmiarów granitu tu jednak przechodzą nam z pomocą sieci dystrybutorów, którzy dostarczają produkt najwyższej jakości.
Jeśli zaś chodzi o układanie kostki brukowej mazowieckie wiedzie prym cenowy. Dość ciekawie na tym polu wygląda również województwo Warmińsko-Mazurskie. Mniejsza konkurencja jak i brak mechanizacji skutkują podwyższoną ceną za ułożenie 1m kwadratowego powierzchni parkingu, podjazdu czy chodnika.
No Comments Found