Technologie

Pralka parowa, czy warto w nią zainwestować?

program prania parowego

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę szerzej pisaliśmy w artykule Jaką pralkę wybrać do domu. Dziś postanowiliśmy opisać nieco szczegółowiej jedną z funkcji prania dostępnych w najnowocześniejszych urządzeniach.

Pralki parowe – tak potocznie mówi się o urządzeniach AGD znanych od dawna, które są nazwę zawdzięczają jednej, dość nowoczesnej jak na te sprzęty domowe funkcji. Tą innowacyjną funkcją jest możliwość prania parą wodną. Metoda czyszczenia parą znana jest już od dłuższego czasu choćby przy praniu kanap czy dywanów jednak dopiero od niedawna parownice udało się skutecznie zamknąć i wykorzystywać w domowych „franiach”.

Jak właściwie działa pranie parowe ubrań?

Sposób działania należy rozpocząć od wytworzenia i podania środka piorącego, czyli pary wodnej. Powstaje ona generatorze pary zamontowanym wewnątrz urządzenia. Woda, którą do tej pory podgrzewana była do niewielkich temperatur, uzależnionych od wybranego programu prania, obecnie trafia do generatora pary w którym przy odpowiednim ciśnieniu i temperaturze zamieniana jest parę wodną. Wytworzony w ten sposób środek czyszczący trafia do bębna piorącego poprzez odpowiednio przygotowane w tym celu dysze. Gdy już trafi do bębna dzieje się magia.
😊 Tak mogło by się wydawać osobom nie znającym działania pary wodnej 😊

Zbawcza moc pary bierze się z jej budowy. Pod wpływem czynników zewnętrznych zachodzi proces przemiany stanu skupienia. Dzięki czemu cząsteczki wody stają się mniejsze. Skutkuje to większą możliwością penetracji zabrudzonych tkanin.

Koszty prania parowego.

Wydawać by się mogło że z uwagi na dodanie kolejnego cyklu podgrzewania wody pranie parą powinno być droższe od standardowych zabiegów. Jednak nic bardziej mylnego. Pranie parowe jest znacznie tańszym zabiegiem. Dzieje się tak z uwagi na ilości wody która niezbędna jest do procesu prania. Przy zastosowaniu bardziej wydajnych grzałek, ciśnieniu i mniejszej ilości wody potrzebnej do procesu oszczędzamy na energii niezbędnej do podgrzania wody. Co skutkuje znaczną oszczędnością.

Czy podczas prania parowego używa się proszku do prania?

I tak i nie. To jest najwłaściwsza odpowiedź. Można również stwierdzić, że to zależy. Dodanie detergentu uzależnione jest od wybranego programu. Do odświeżenia ubrań zdecydowanie wystarczy samo oddziaływanie pary wodnej. Jednak do większych zabrudzeń zalecane jest użycie chemii piorącej.
Wysoka temperatura pary dość dobrze radzi sobie z dezynfekcją (zabijaniem zarazków) czy usuwaniem przykrego zapachu potu (on jest wynikiem działania drobnoustrojów) jednak do usunięcia plam i zabrudzeń niezbędna będzie aplikacja środka piorącego.

Para wodna dzięki działaniu na strukturę włókien działa pozytywnie na zmniejszenie zagnieceń, które powstają podczas standardowego prania. Ubrania po takim zabiegu zdecydowanie łatwiej jest rozprasować co znacznie skraca czynności związane prasowaniem.

Podsumowując, dzięki praniu parowemu zyskujemy:

  • znacznie krótszy czas prania
  • wygładzenie pranych ubrań
  • szybka dezynfekcję i odświeżenie ubrań, które nie wymagają długie procesu prania.

 

No Comments Found