Dom i mieszkanie

Jak wybrać lampę nad stół do jadalni?

Diabeł tkwi w detalu! Czasem wystarczy dobór odpowiedniego oświetlenia nad stół, by ze zwyczajnej jadalni uczynić klimatyczne miejsce celebracji codziennych posiłków. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Lampy nad stół – czym się kierować przy wyborze?

Oświetlenie jest elementem, które wspaniale dopełnia stylizację wnętrza. Odpowiednio zaaranżowane nadaje pomieszczeniu charakter. Pytanie, co oznacza odpowiednio zaaranżowane oświetlenie? Weźmy pod lupę 4 najważniejsze kryteria wyboru lampy nad stół.

1. Lampa nad stół – jaka wielkość?

Rozmiar ma znaczenie! W przypadku lamp wręcz niebagatelne. Bardzo łatwo zaburzyć kompozycję przestrzeni, przytłaczając ją zbyt dużą lampą lub sięgając po bezpłciowe, zlewające się z otoczeniem maleństwa. By wybrać oświetlenie, które idealnie wkomponuje się w aranżację, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  • jeśli stół w jadalni mierzy więcej niż 120 cm, optymalna będzie lampa z kloszem o średnicy ok. 50 cm zawieszona w odległości ok. 60-70 cm od blatu,
  • jeśli pomieszczenie jest niskie, postaw na lampy, które są podwieszane nisko pod sufitem,
  • jeśli stół zajmuje niewielką przestrzeń, jedna lampa w pomieszczeniu będzie wystarczająca; jeśli jednak stół jest bardzo szeroki,
    potrójna lampa nad stół będzie lepszym wyborem.

2. Oświetlenie nad stół – jaki kształt i kolor?

Przyjmuje się, że lampa powinna być dobierana w oparciu kształt stołu, nad którym będzie wisieć. Jeśli zatem w jadalni stoi okrągły stół – postaw na okrągłe oświetlenie, jeśli stół jest prostokątny, sięgnij po bardziej kanciaste modele. Baw się kolorami! Jeśli masz białą jadalnię, najlepszym wyborem będzie czarna lampa nad stół, która przełamie tonację.

3. Nowoczesna lampa nad stół czy klasyczny żyrandol?

Lampa czy żyrandol? Jeśli chodzi o jadalnię, której najważniejszym elementem jest stół, bardziej uzasadniony wydaje się być wybór bardziej skupionego źródła światła. Funkcję tę spełnia wisząca lampa nad stół, która w odróżnieniu od żyrandola, nie rozprasza mocno światła, by oświetlić całe pomieszczenie.

4. Jak dobrać żarówkę?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz lampę nad stół potrójną, czy klasyczną wiszącą lampę nad stół, wyposaż model w odpowiedni rodzaj żarówki. Oświetlenie powinno być ciepłe, mocne i delikatnie rozproszone, by nie razić w oczy domowników, a przy okazji budować w pomieszczeniu przyjemny klimat. Jeśli chodzi o typ żarówki, masz pełną dowolność wyboru. Do oświetlenia nad stół nadają się zarówno diody typu LED, jak i halogeny.

No Comments Found