Dom i mieszkanie

Ogród w domu – czy to możliwe?

Dostępność miejsc pracy, komunikacja publiczna czy szeroki wybór wydarzeń kulturalnych i sportowych powoduje, że wiele osób decyduje się zamieszkać w mieście. Jednak poważnym problemem wielu nie tylko polskich miast jest brak odpowiedniej ilości przestrzeni zielonej. Osoby, którym brakuje zielenie nie muszą od razu porzucać mieszkania w mieście na rzecz przeprowadzki na wieś. Rozwiązaniem może być przeniesienie ogrodu do mieszkania, sposobów jest kilka: można stworzyć ogród na ścianie, ogród wertykalny lub ogród w butelce.

Ogród w butelce

Posiadanie ogrodu kojarzy się z systematycznym dbaniem o rośliny, dlatego osoby które często podróżują często rezygnują z posiadania ogrodu czy kwiatów w domu. Rozwiązaniem może być ogród w butelce lub słoiku, który większej troski wymaga jedynie na początku. Dzięki temu, że taki ogród to niemal zamknięty ekosystem, to po ustaleniu odpowiedniego poziomu wilgoci wystarczy tylko zapewniać mu odpowiednią ilość światła. Gotowy ogród lub las w butelce można zamówić w jednej z firmy florystycznych, ale można też spróbować taki ogród stworzyć samemu. Wystarczą 2-3 niewielkie rośliny, odpowiednie podłoże, i oczywiście odpowiednio duży słoik.

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny to nic innego jak pionowa kompozycja z roślin doniczkowych. Może być przymocowana do ściany lub wolnostojąca (np oddzielając dwie części funkcjonalne większego pomieszczenia. Na rynku dostępne jest wiele systemów do tworzenia ogrodów wertykalnych. Dzięki temu bez większych problemów można stworzyć taki ogród we własnym mieszkaniu, wybierając najbardziej odpowiedni system. Ważny jest wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsce na ogród oraz roślin. Najlepiej jeśli rośliny nie są zbyt wymagające, oraz raczej niewielkie- konstytucja ogrodu wertykalnego nie pozostawia rośliną zbyt dużo miejsca na wzrost. Nie zmienia to faktu, że oprócz podlewania i nawożenia, rośliny w takim ogrodzie trzeba od czasu do czasu przycinać.

Ogród na ścianie

Ten rodzaj ogrodu może być wariacją na temat ogrodu wertykalnego. Jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu na ścianie z mchu. Co ważne, podobnie jak ogród w słoiku, praktycznie nie wymaga pielęgnacji, a do tego sprawdzi się także w ciemniejszych pomieszczeniach. Udaje się to za sprawą chrobotka reniferowego, który tak na prawdę jest porostem, ale z wyglądu przypomina mech i dostępny jest w kilku odcieniach. Taki „mech” można przykleić nawet bezpośrednio na ścianie, za pomocą kleju florystycznego. Jednak najczęściej wybraną kompozycję nakleja się na ramę i wiesza na ścianie w formie obrazu.

Rośliny w domu dodają niepowtarzalnego uroku i przytomności wnętrzom. Ponadto wśród zieleni lepiej się odpoczywa, widok roślin szczególnie kojąco działa na wzrok i nerwy. Dlatego warto skorzystać z którejś z wyżej wymienionych propozycji, by przemycić kawałek ogrodu do mieszkania.

No Comments Found