Ogród

4 kroki do własnego ogrodu

przygotowanie podłoża pod trawę

Zakładanie ogrodu to żmudna i długotrwała praca. Wymaga nie tylko czasu i chęci, ale przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które zdobywa się krok po kroku. Jednakże cały wysiłek włożony w ten proces z pewnością zostanie wynagrodzony, a ogród stanie się komfortowym miejscem wypoczynku i prawdziwą dumą właściciela.

Zakładanie ogrodu – etapy prac

Warto zaplanować sobie prace związane z zakładaniem ogrodu, dzięki czemu można oszczędzić mnóstwo czasu, uniknąć chaosu i osiągnąć bardziej satysfakcjonujące efekty.

  • Krok pierwszy to zaprojektowanie ogrodu – wybór roślin i dekoracji ogrodowych. To jeden z najtrudniejszych etapów, ponieważ trzeba zdobyć wiedzę na temat tego, jakich warunków wymagają konkretne gatunki (np. stopień zacienienia, rodzaj gleby, sąsiedztwo innych roślin) oraz jak je ze sobą komponować, aby wszystko w ogrodzie współgrało pod względem estetycznym, okresów kwitnienia, intensywności podlewania.
    By spełnić oczekiwania swoje i rodziny, prócz ogólnego planu konieczne są konsultacje z najbliższymi. Musimy pamiętać, że to przestrzeń z której korzystać będą wszyscy domownicy.
  • Drugim krokiem będzie wstępne przygotowanie terenu, na którym ma być zlokalizowany ogród. Należy go przede wszystkim uprzątnąć – pozbyć się śmieci, pozostałości po budowie i innych zanieczyszczeń. W określonych miejscach teren należy wyrównać, wykonać wykopy pod oczko wodne czy też usypać skarpy. Na tym etapie warto też pomyśleć o ewentualnym oświetleniu czy pompie ciepła, aby móc od razu poprowadzić odpowiednią instalację.
    Etap prac ziemnych to również czas na wytyczenie i instalację ścieżek w ogrodzie.
  • Trzeci krok to sadzenie i sianie. Każdemu gatunkowi roślin należy zagwarantować możliwie najlepiej dostosowaną do jego potrzeb glebę, bowiem gleba to podstawa sukcesu ogrodnika. Druga ważną kwestią jest zakup roślin – w tym celu warto wybrać się do sklepów ogrodniczych lub do szkółek roślin, wcześniej sprawdzając opinie na ich temat. Nie należy kupować roślin, które na liściach mają plamy lub przebarwienia, są przyschnięte, zwiędnięte lub zdeformowane.
  • Krok czwarty to doglądanie świeżo posadzonych roślin i ich bieżąca pielęgnacja – podlewanie, nawożenie, pielenie. I oczywiście cierpliwe oczekiwanie na rezultaty.

pielęgnacja nowego ogrodu

Osoby posiadające swój własny ogród doskonale wiedzą. iż etap pielęgnacji jest dopiero wstępem do kroku pierwszego.

Ogród – satysfakcja z ciężkiej pracy

Zakładanie ogrodu może potrwać nawet kilka miesięcy – w zależności od tego, jak intensywnie weźmiemy się za pracę. Zależy to także od gatunków wybranych roślin – nie wszystkie nasadzenia da się wykonać jednocześnie. Dobrze zaplanowany ogród nie tylko cieszy oczy, ale daje też możliwość satysfakcjonującego wypoczynku i sprawia, że późniejsza ingerencja w jego strukturę ani drogie inwestycje nie są potrzebne. Warto jednak pamiętać o tym, że aby ogród prezentował się pięknie, należy go stale pielęgnować i doglądać.

No Comments Found